Przegląd najważniejszych imprez fotograficznych w kraju
Fotografowie zawodowi oraz amatorzy rokrocznie z utęsknieniem wyczekują kilku ważnych dla tej branży wydarzeń. Nie są to imprezy okazjonalne, takie, jak wystawy czasowe czy tematyczne warsztaty fotograficzne, ale regularnie odbywające się wydarzenia, które na stałe zapisały się już w kalendarzu artystycznym naszego kraju. Jeżeli nic Ci nie mówią nazwy: Miesiąc Fotografii w Krakowie, Grand Press Photo w Poznaniu, Fotofestiwal w Łodzi, czy TIFF Festiwal we Wrocławiu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Miesiąc Fotografii w Krakowie edycja 2016
Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez związanych z fotografią europejską. Festiwal ten nazywany jest świętem fotografii i ma dużą renomę w kraju i poza jego granicami. W imprezie biorą udział fotograficy, krytycy, dziennikarze oraz wielu miłośników fotografii. Podczas trwania festiwalu odbywają się wystawy, spotkania, debaty, projekcje filmów, prezentacje multimedialne, przeglądy portfolio i inne wydarzenia, które związane są z fotografia dawną, współczesną, a nawet ocierają się o szerokorozumiane działania dotyczące audiowizualnej sztuki współczesnej. Miesiąc Fotografii to także działalność sekcji ShowOFF, która jest organizatorem konkursu skierowanego do debiutantów z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy chcą zaznaczyć się na współczesnej scenie fotograficznej. Show OFF związane jest z fotografią i sztuką wideo.
Tegoroczna 14. już święto fotografii odbywało się od 12 maja do 12 czerwca. Hasłem przewodnim edycji było: "Kryzys? Jaki kryzys!" Rozważano sytuację dot. współczesnej fotografii związaną z nadprodukcją obrazów. "Krajobraz medialny zmienia się tak szybko, że fotografia musi ciągle poszukiwać nowych środków, aby móc komunikować się z odbiorcą" - argumentowali organizatorzy. Współcześni fotograficy poszukują kreatywnych sposobów na wykorzystywanie materiałów źródłowych w postaci zdjęć. Szczególne znaczenia miało podkreślenie kulturotwórczej roli fotografii w świecie, a nie tylko jej użytecznej funkcji. Gośćmi tegorocznej edycji był światowej sławy fotograf Paul Graham (inicjator wielokrotnie nagradzanego projektu pod nazwą "Nowa Europa"), szwajcarski artysta Yann Mingard (związany z tzw. fotografią antropocentryczną) oraz polska fotografka Aneta Grzeszykowska.
Niezwykle ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi MF były:
- zorganizowana przez kurator Iris Sikking wystawa zbiorowa prezentująca sześć projektów mówiących o trudnych i rzadko podejmowanych w fotografii tematach, takich jak: ludobójstwo, handel bronią, czy migracja,
- działania w przestrzeni publicznej zorganizowane przez kolektyw #Dystrub, których tematyka dotyczyła wszelkich newsów pomijanych w publicznych mediach,
- wystawa polskiej grupy Sputnik Photos pokazująca oblicza byłych republik radzieckich,
- prezentacje zagranicznych (włoskiego, holenderskiego i szwedzkiego) projektów artystyczno-badawczych. Projekty podejmowały temat zależności w odbiorze i interpretacji fotografii od kontekstów społecznych, politycznych i przekonań odbiorcy,
- performatywna wystawa Proces 2.0. zorganizowana przez DER GREIF (działania multimedialne kwestionujące fotografię w jej cyfrowej formie),
Dla uczestników festiwalu ważną jego częścią jest konkurs pod nazwą Show Off. W 2016 roku zaprezentowano różnorodne projekty konkursowe wyłonione przez jury spośród 750 (!) zgłoszonych. O laureatach i ich fotograficznych projektach możesz przeczytać TUTAJ.
Zdj.1 Plakat tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie
Grand Press Photo 2016 w Gdyni
Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej przeznaczony dla zawodowych fotoreporterów. Nagroda przyznawana przez Jury jest jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie fotografii w Polsce. Organizatorem konkursu od 1997 roku jest magazyn dziennikarski "Press". Konkurs jest polską edycją światowej sławy wydarzenia o nazwie World Press Photo. Rokrocznie funkcję przewodniczącego jury pełni laureat tego światowego konkursu! Edycja 2016 była już siedemnastą z kolei. Na konkurs przysłano ponad 4,8 tys. zdjęć w różnych kategoriach tematycznych (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek, Portret sesyjny). Drugą kategorią prac był fotoreportaż (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko), kolejną "fotograficzny projekt dokumentalny" (nad którym fotografowie pracowali min. 2 lata), a także kategoria książki fotograficznej. Komisja konkursowa nie miała łatwej pracy. W finale o nagrody walczyło 66 reporterów. Prace finałowe każdego roku trafiają do specjalnego albumu, imprezie towarzyszy także wystawa pokonkursowa. Zdjęcie Roku - ta najbardziej wyczekiwana nagroda trafiła do Dawida Zielińskiego. Otrzymał ją za fotografię przedstawiającą uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. O innych nagrodzonych w edycji 2016 można przeczytać na stronie konkursu TUTAJ.
Zdj.2 Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskegoi, "Kontakt" zdjęcie z galerii Grand Press Photo http://www.grandpressphoto.pl/639,0,galeria.html
Fotofestiwal w Łodzi
Fotofestiwal w Łodzi został w tym roku zorganizowany po raz piętnasty. To konkurs o międzynarodowej randze. Hasłem edycji, która miała miejsce od 9 do 19 czerwca było "HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze". Dyrektorem artystycznym festiwalu i kuratorką zarazem jest Alison Nordström. Zorganizowała ona wystawę jedenastu słynnych fotografów-podróżników pochodzących z różnych stron świata i pokazujących na zdjęciach różne, często egzotyczne zakątki z odbytych przez siebie podróży. Festiwal miał na celu pokazać podróż w fotografii jako zapis drogi świadomie odbytej i zaplanowanej oraz podróży przymusowej (temat związany z migracją). Festiwal to mnóstwo (około 100!) różnorodnych działań, głównie wystaw, ale także: pokazy slajdów, spotkania autorskie, przeglądy prac, konkursy tematyczne, warsztaty fotograficzne, czy innowacyjne "fotospacery". W ramach festiwalu zorganizowano kilkanaście wystaw w bardzo odmiennych stylistycznie miejscach (tradycyjne sale wystawowe oraz tzw. OFFROAD, w przestrzeni miejskiej). Jednym z najciekawszych wydarzeń festiwalowych była wystawa Roberta Rauchenberga, nazywanego pierwszym artystą postmodernistycznym. Podczas festiwalu zorganizowano wystawę jego prac fotograficznych (kolaży i fotograwiur) pokazujących jego podróże po całym świecie oraz fotografie z lat 80-tych minionego wieku. Ciekawostką jest fakt, że była to pierwsza tak duża wystawa tego, światowej sławy artysty. Obok kilkunastu wystaw tematycznych oglądać można było zdjęcia laureatów konkursu Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz prezentacje prac renomowanego konkursu fotograficznego Leica Oskar Barnack Award. Przygotowano także specjalne programy filmowe we współpracy z PGNIG Transatlantyk Festival. Nie zabrakło również przeglądów portfolio pod okiem profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie to zostało uznane za jeden z największych tego typu działań w Europie. Podczas trwania tego fotograficznego święta w Łodzi zaprezentowano najciekawsze na świecie publikacje dot. fotografii oraz rozstrzygnięto konkurs na Fotograficzną Publikację Roku 2016. Tytuł ten jednogłośnie przyznano książce pt. "Pozdrowienia z Auschwitz" autorstwa Pawła Szypulskiego. Konkurowała ona z 59 innymi tytułami nadesłanymi do konkursu.
Zdj.3 Plakat tegorocznej edycji Fotofestiwalu
TIFF Festiwal 2016 we Wrocławiu
TIFF Festiwal jest najmłodszy z prezentowanych imprez fotograficznych w Polsce. Odbywa się od 2011 roku. Hasłem szóstej edycji festiwalu było "Rivers & Roads". Tematyka prac oscylowała wokół podróży i przemieszczania się. Wyróżniono trzy grupy tematyczne: "Imigracje/emigracje", "Wyprawy wyobrażone", "W drodze". Organizatorzy pisząc o festiwalu wskazują wyraźnie, czym jest dla nich fotografia: "Postrzegamy ją bowiem jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje - od działań amatorskich, przez symboliczne przekazy, aż do konceptualnych zapisów. Chcemy widzieć fotografię nierozerwalnie związaną z całym światem sztuki i przeciwstawiamy się w zamykaniu jej w obrębie sztywnych granic medium." Na wydarzenie składają się cztery sfery: wystawy tematyczne, publikacje fotograficzne, eksperymentalny projekt pod nazwą ProfiLab TIFF Open oraz tzw. platforma HUB służąca do zapoznania się twórców, wymiany myśli, dyskusji, miejsca służącego inspiracji. Podczas festiwalu, obok nagrodzonych przez profesjonalne jury przyznawana jest również Nagroda Publiczności. Na tegoroczny konkurs nadesłano ponad 250 projektów. Lista osób nagrodzonych wraz z galerią prac dostępne są TUTAJ. Festiwal obfitował w różnorodne wydarzenia: wystawy fotografii wraz z oprowadzaniem kuratorskim, pokazy slajdów, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, pokazy filmów, czy nawet premierę książki.
Zdj.4 Plakat festiwalowy w przestrzeni miejskiej
Wydarzenia fotograficzne a nasza codzienność
Statystyki udowadniają, że tego typu imprezy fotograficzne cieszą się rokrocznie coraz większą popularnością. Są wyczekiwane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Dla dorosłych i młodzieży udział w wystawach i wydarzeniach około festiwalowych może stać sie pretekstem do dyskusji na temat otaczającego świata, inspiracją w fotografowaniu i nauką dobrego rzemiosła. Zachęcamy do tego, by swoich zdjęć nie zamykać w szufladach, ale wywoływać je i dzielić się nimi z innymi. Wysyłać je na konkursy i przeglądy. a nuż zostaniecie dostrzeżeni!