Jak zadbać o aparat fotograficzny?
Aparat może zawieść fotografa w każdym momencie. Aby zapobiec awariom i uszkodzeniem, należy dbać o niego stosując się do podstawowych zaleceń dotyczących jego konserwacji. Nikt z nas nie chciałby z całą pewnością pożegnać się ze swoim ulubionym aparatem. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny zbiór porad, które pomogą każdemu posiadaczowi sprzętu fotograficznego odpowiednio o niego zadbać już od pierwszego dnia użytkowania.
Każdy kto posiada sprzęt fotograficzny, powinien umieć odpowiednio go czyścić i konserwować.
Aby aparat wystarczył na długie lata należy:
- regularnie sprawdzać poprawność działania elektroniki i mechaniki aparatu fotograficznego
- pamiętać o prawidłowym czyszczeniu aparatu
- przechowywać aparat w odpowiednich warunkach, najlepiej w specjalnej torbie
- chronić go przez zabrudzeniem podczas użytkowania
Dodatkowo aparaty kompaktowe starszej generacji, powinno się co jakiś czas smarować.
Współczesne aparaty cyfrowe na szczęście nie wymagają już tak szczególnej konserwacji.
Czyszczenie aparatu
Aparaty fotograficzne łatwo ulegają uszkodzeniem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich czyszczenia. Do wszystkich zabiegów należy stosować specjalistyczne płyny i narzędzia, które można kupić w sklepach z akcesoriami fotograficznymi.
Niezbędne akcesoria do czyszczenia sprzętu fotograficznego to:
- miękki pędzelek z gruszką
- czyszczące patyczki
- miękka szmatka
- bibułki do czyszczenia
- płyn do mycia soczewek
Czyszczenie obiektywu
Obiektyw, jako najczulszy element aparatu, powinien być czyszczony bardzo ostrożnie. Powierzchnia soczewki jest fabrycznie pokrywana warstwą antyodblaskową i filtracyjną, którą poprzez nieodpowiednią konserwację łatwo uszkodzić. Obiektywy są wyposażone w delikatne i czułe urządzenia elektryczne i mechaniczne, dlatego należy się z nimi obchodzić ze szczególną uwagą.
Najlepiej ograniczyć się do czyszczenia korpusu obiektywu i jego zewnętrznych soczewek. Natomiast w przypadku wymiennych obiektywów, należy ponadto zadbać o mechanizm bagnetowy i styki elektryczne. Jeśli zależy nam na wyczyszczeniu wnętrza obiektywu, najlepiej oddać go do wyspecjalizowanego serwisu.
Soczewki w aparacie czyścimy tylko wtedy, gdy zobaczymy wyraźne zabrudzenia. Czyszczenie go bez wyraźnej potrzeby powoduje tylko ścieranie fabrycznych warstw ochronnych.
Jak czyścić obiektyw:
1. Najpierw za pomocą gruszki należy usunąć większe pyłki
2. Pędzelkiem pozbyć się pozostałych pyłków
3. Jeśli soczewka jest zatłuszczona, kolistymi ruchami rozprowadzić po jej powierzchni specjalistyczny płyn szmatką z mikrofibry.
4. Używając bibułki do czyszczenia, kolistymi ruchami usunąć smugi po płynie.
5. Gdy soczewki wyschną, sprawdzić czy zostały dobrze wyczyszczone.
Jeśli powtarzana kilkakrotnie procedura nie daje oczekiwanych rezultatów, należy oddać obiektyw do serwisu. Warto pamiętać, że drobne rysy i zabrudzenia wewnętrznej powierzchni obiektywu nie będą widoczne na zdjęciu - mogą jedynie wpłynąć na jasność obiektywu i zwiększyć szansę wystąpienia blików i flar.
Ekran ciekłokrystaliczny w aparatach cyfrowych jest równie delikatny jak soczewki w obiektywie. Pokrywa się go specjalną warstwą antyodblaskową i choć podatny na zarysowania, nie jest tak delikatny jak soczewki w obiektywach.
Korpus obiektywu nie wymaga takiej delikatności podczas zabiegów konserwujących i czyszczących. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby do wnętrza nie dostała się woda ani detergent. Jeśli posiadamy obiektyw wymienny, warto sprawdzić od czasu do czasu, czy styki elektryczne, zatrzaski mechanizmu bagnetowego i gwinty są w dobrym stanie.
Czyszczenie korpusu i wnętrza
Powierzchnia korpusu w aparacie fotograficznym nie jest tak delikatna jak choćby obiektyw. Można ją czyścić miękką szmatką i detergentami uważając jednak, aby nie przesadzić z ilością wody, która może wniknąć do wnętrza aparatu powodując liczne uszkodzenia.
Właściciele aparatu kompaktowego nie mają możliwości zajrzenia do ich wnętrza bez używania specjalnych narzędzi - kompakty mają zazwyczaj szczelne wnętrza, dlatego nie powinno się je rozkręcać bez widocznej potrzeby.
Aparaty analogowe i lustrzanki są mniej szczelne, dlatego należy co jakiś czas sprawdzać stan ich wnętrza. Wszystkie urządzenia mechaniczne znajdujące się wewnątrz aparatu są wrażliwe i nie należy dotykać ich palcami - odnosi się to w szczególności do lustra, powierzchni matrycy światłoczułej i mechanizmu migawki. Ze środka można usunąć wyłącznie pyłki za pomocą patyczków i gruszki.
Jeśli lustro ulegnie zabrudzeniu, należy czyścić je na tej samej zasadzie do soczewki. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nawet lekko zabrudzone lustro nie będzie miało znaczącego wpływu na końcowy wygląd zdjęcia.
Problemem mogą być pyłki, które osiadły na matrycy. Będą one doskonale widoczne na każdym zdjęciu - dlatego niektóre aparaty zostały wyposażone już w mechanizmy samooczyszczenia matrycy, które usuwają je automatycznie bez potrzeby ingerencji użytkownika.
Jeśli zdarzy się, że wnętrze aparatu ulegnie znacznemu zabrudzeniu, należy oddać cały aparat do specjalistycznego serwisu.
Przechowywanie aparatu
Aparat fotograficzny i wszystkie akcesoria należy przechowywać tak, aby nie uległy zapyleniu, zakurzeniu oraz mechanicznemu uszkodzeniu. Po wyczyszczeniu aparatu należy schować go od razu do specjalnej torby lub futerału. Aparat powinien być przechowywany zazwyczaj w temperaturze pokojowej. Zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury mają na sprzęt negatywny wpływ. Informacje dotyczące temperatury przechowywania aparatu można znaleźć w instrukcji użytkowania.
Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, należy wyjąć z niego baterię i kartę pamięci, aby zapobiec utlenianiu się styków. Akumulatory z biegiem czasu ulegają samorzutnemu rozładowaniu. Najbardziej podatne na samo-rozładowywanie są akumulatory litowo-jonowe, które mogą rozładować się już po kilku dniach nieużywania.
Ochrona aparatu podczas wykonywania zdjęć
Podczas ładnej, słonecznej pogody, ochrona aparatu polega na odpowiednim trzymaniu go w dłoniach i nie dopuszczeniu do uszkodzeń mechanicznych. Problem pojawia się już podczas wykonywania zdjęć przy dużym zapyleniu powietrza - warto wtedy zastanowić się nad zakupem filtra UV lub stałej osłony na ekran aparatu. W takich warunkach będzie trzeba często czyścić powierzchnię ekranu i obiektywu, co może skończyć się licznymi zarysowaniami na ich powierzchni.
W czasie wykonywania zdjęć w trudnych warunkach atmosferycznych należy zakupić specjalne akcesoria chroniące aparat przed zamoknięciem. Zdecydowana większość aparatów nie toleruje wody. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie osłony na aparat lub parasolki, którą osłonimy aparat przed dostaniem się wilgoci.
Dbanie o aparat fotograficzny może okazać się dosyć żmudnym zajęciem, które przyniesie nam w przyszłości wiele pozytywnych skutków. O aparat należy zadbać w każdym aspekcie, poprzez regularne czyszczenie korpusu, obiektywu czy styków elektrycznych, po chronienie go podczas niesprzyjającej pogody. Aby nie uszkodzić aparatu, każdą czynność należy wykonywać z uwagą i delikatnością, przeznaczonymi do tego specjalistycznymi akcesoriami. Przechowując aparat warto wyjąć z niego niektóre elementy, aby nie przyśpieszać zużycia się niektórych elementów. Fotograf po latach staje się nierozłączny ze swoim aparatem i wie, że należy robić wszystko, aby go nie stracić.