Jak poprawić jakość swoich fotografii - 4 wskazówki, które nadadzą jasny kierunek
Aby poprawić wygląd swoich zdjęć nie musisz wcale kupować drogich aparatów fotograficznych albo zlecać ich wykonanie profesjonalnemu fotografowi. Jeśli wciąż robisz zdjęcia i wydaje ci się, że coś jest nie tak, spróbuj zastanowić się nad poniższymi wskazówkami, być może nadadzą one twoim zdjęciom jasny kierunek i pokażesz w końcu to, co chciałeś.
Zasada trójpodziału
Aby ożywić swoje zdjęcia, warto zastosować tę uniwersalną i prostą zasadę fotografowania stosowaną we wszystkich sztukach wizualnych. Większość zdjęć jest kadrowana centralnie - wtedy autofocus szybko ustawia ostrość.
Na czym polega...
Polega na wyobrażeniu sobie, iż widziany przez nas obraz jest podzielony liniami poziomymi i pionowymi na dziewięć części, a najważniejsze elementy kompozycji obrazu powinny znajdować się na przecięciu jednych z tych linii. Owe przecięcia są nazywane gorącymi lub mocnymi punktami. Część aparatów ma wbudowaną funkcję, która pokazuje nam na wyświetlaczu siatkę złotego podziału. Warto tutaj wspomnieć, że nie korzystamy z wielu punktów jednocześnie - należy wybrać jeden, za którym będzie wędrował nasz wzrok. Oczywiście od zasady trójpodziału są wyjątki i nie zawsze trzeba ją stosować, jeśli okaże się że nasza koncepcja tego wymaga.
Równo z horyzontem
Pozostając w temacie kompozycji, która najczęściej psuje cały efekt zdjęcia, ważna jest pewna prawidłowość wynikająca z zasady trójpodziału.
A z niej wynika...
Wykonując zdjęcia plenerowe, krajobrazowe, często umieszczamy linię horyzontu na środku zdjęcia. Jest to spory błąd, ponieważ utrudnia odbiór fotografii i wygląda po prostu nieprofesjonalnie. Linię horyzontu należy umieścić na jednej z poziomych linii złotego trójpodziału - pamiętajmy również, aby nie przekrzywiać aparatu i trzymać piony i poziomy na każdym zdjęciu.
Za jasno, za ciemno
Często zdarza się, że mając już odpowiednią kompozycję, efekt zdjęcia nie jest zadowalający, ponieważ przypadkowo robiąc zdjęcia w słoneczny dzień widać prześwietlenia i obszary zaciemnione.
Poradzić sobie z problemem...
Aby poradzić sobie z tym problemem, nie wystarczy już tylko użyć swojej wyobraźni, trzeba zorientować się wstępnie w temacie czasu naświetlenia, przysłony i czułości matrycy światłoczułej - ISO. Jeśli nauczysz się obsługiwać te parametry, nie będziesz więcej tracił szczegółów z powodu nieprawidłowego oświetlenia, a twoje zdjęcia będą wyglądały lepiej. Jeśli twój aparat nie ma funkcji ustawienia wspomnianych parametrów, możesz próbować dopasować tryby fotografowania do sceny. Jeśli to również nie spełni swojego zadania, a chcesz przykładowo wykonać zdjęcie w górach - nakieruj aparat na niebo, poczekaj aż złapie ostrość i obniż go. W ten sposób możesz manipulować aparatem, jeśli nie jesteś w stanie ustawić wszystkiego idealnie.
Coś jeszcze
Dodatkowo możesz poprawić przekaz swoich zdjęć stosując elementy przyciągające uwagę - takie jak punkt świetlny.
Zdjęcia nocne...
Jeśli robisz zdjęcie w słabym oświetleniu, przykładowo zdjęcia nocne, warto wprowadzić element oświetlenia, który będzie przykuwał wzrok twojego odbiorcy. Wykorzystaj oświetlenie uliczne - np. światło latarń; jeśli wykonujesz zdjęcia w domu - spróbuj wykonać zdjęcie przy specjalnie ustawionej lampie lub świecy.
Fotografowanie jest trudną sztuką i wymaga bacznego obserwowania wszystkiego, co chcemy uchwycić na zdjęciu. Powyższe wskazówki powinny pomóc w robieniu lepszych zdjęć - oczywiście nie przycinajmy na zdjęciach nóg ani głów - nie trzeba o tym wspominać, jeśli wchodzimy już w temat złotego podziału. Zacznijmy od ustawienia poprawnej kompozycji i dopasowaniu oświetlenia, dalsze zagłębianie się w temat fotografii zostawmy sobie na kolejne podejścia.