Jak fotografować owady?
Fotografowanie owadów może być dla jednych z nas odrażające, dla innych naprawdę pasjonujące. Nikt nie powiedział, że musimy ich dotykać. wystarczy uchwycić je odpowiednio na zdjęciu. Jeśli zastanawiacie się, gdzie znaleźć najlepsze okazy i jak przygotować się do wyprawy pod kątem psychicznym i fizycznym, zapraszamy do lektury.
Owady czy tego chcemy czy nie, są najliczniejszą grupą zwierząt, która dodatkowo jako pierwsza opanowała umiejętność aktywnego latania. W Polsce najpopularniejsze są motyle, chrząszcze, błonkówki oraz muchówki i to je będziemy najczęściej fotografować. Udokumentowano jak do tej pory istnienie ponad miliona gatunków, przy czym szacuje się, że od 5 do 30 mln gatunków nie zostało jeszcze opisanych naukowo.
Przygotowania do wyprawy
Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować się do całej wyprawy. Należy zastanowić się, gdzie chcemy udać się w poszukiwaniu owadów. Mamy wiele opcji do wyboru, które przy okazji determinują to, jakie owady spotkamy. Decydując się przykładowo na okolice akwenów, możemy spodziewać się ważek oraz drobnych pająków i muszek.
Owady i ich środowisko życia:
- leśne drogi - przyciągają owady, które łatwo wypatrzeć
- skraje lasów - można nazwać je wylęgarnią owadów; lepiej wybierać skraje lasów niż zapuszczać się w głęboki bór
- brzeg akwenu - na brzegach możemy spotkać całą masę owadów, zwłaszcza ważki i motyle
- nieużytki - żyją tam ciekawe owady, które nie potrzebują wyszukanych kwiatów w formie pożywienia
- piasek - możemy spotkać błonkówki czy trzyszczowate szukające swoich ofiar
Odpowiedni ubiór to podstawa
Wybierając się w las czy nad rzekę powinniśmy dobrać odpowiedni ubiór, który zapewni nam ochronę przed różnymi zwierzętami czyhającymi na nas w krzakach. Co prawda można zbagatelizować owady ze względu na ich wielkość, jednak wiele z nich potrafi być naprawdę uciążliwa i "kąśliwa".
Pomimo upalnego dnia najlepiej założyć ubranie z długim rękawem, aby chroniło naszą skórę przed ukąszeniami. Warto zabrać również czapkę z daszkiem na wypadek mocnego słońca oraz owadów spadających z wierzchołków drzew. Równie ważnym elementem są dobre buty, który ochronią nasze stopy przed kolczastymi roślinami czy owadami czyhającymi w trawie. Pomimo wysokich temperatur odpadają wszelkiego rodzaju klapki czy buty na obcasie.
Sprzęt do fotografii makro
O odpowiednim sprzęcie do fotografii makro możemy przeczytać całe kompendia wiedzy, dzięki którym dowiemy się jak dobierać obiektyw, parametry i inne niezbędne elementy. Przybliżając nieco ten temat, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na głębię ostrości, która powinna być bardzo duża, aby wyciągnąć na pierwszy plan naszego maleńkiego bohatera. Kolory są drugą istotną kwestią, gdyż możemy wybrać stonowane barwy dające nam efekt nostalgii, wspomnienia lub mocno nasycone kolory które będą przyciągały uwagę widza. Samo kadrowanie ma również niemałe znaczenie - możemy ująć owada jako całość większej kompozycji lub skupić się np. na siatkówce oka, która wygląda niesamowicie na fotografii makro.
Do fotografii makro, do której zaliczamy również fotografowanie owadów, jest nam przede wszystkim potrzebny odpowiedni sprzęt.
Kompaktowe makro
Zaczynając od kompaktów, ustawmy po prostu tryb makro. Być może nie jest to odkrywcze rozwiązanie, jednak daje rezultaty na dobrym sprzęcie. Niektóre kompakty umożliwiają zastosowanie konwertera makro, który mocuje się na końcu obiektywu. Daje on niesamowite efekty, jednak zdjęcia wykonane lustrzanką są "niestety' lepsze jakościowo.
Lustrzane odbicie
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami lustrzanki, możemy użyć specjalistycznego obiektywu do fotografii makro lub konwerterów makro czy pierścieni pośrednich i mieszek.
* Obiektywy makro oferują dużą skalę odwzorowania, gdyż są to głównie szkła stałoogniskowe. Urządzenia tego typu są jednak kosztowne, jednak przydatne osobom, które od zawsze myślą o makro fotografii. Na ten moment jest to najlepsza opcja fotografowania owadów.
* Konwertery makro są z jednej strony wygodne w użyciu, a z drugiej umożliwiają korzystanie z autofocusa oraz sterowanie przesłoną. Niestety konwertery mają jedną zasadniczą wadę - umożliwiają ostrzenie tylko z niewielkiej odległości, która może nie być wystarczająca do uchwycenia płochliwych zazwyczaj owadów.
* Ostatnia opcja to pierścienie pośrednie, które mogą być manualne oraz automatyczne. Zasada działania tego typu urządzeń polega na tym, że odsuwają one obiektyw od korpusu aparatu dając efekt powiększenia. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy spore powiększenie, jednak wadą pierścieni jest mała głębia ostrości, którą musimy zwiększać różnymi parametrami aparatu, które nie pozostają bez wpływu na zdjęcie.
Owady w obiektywie
Owady w obiektywie potrafią być bardzo wdzięcznym i ciekawym tematem, który z całą pewnością nie jest dla wszystkich. Do fotografowania trzeba się odpowiednio przygotować zarówno pod kątem ubrania, jak i specjalistycznego sprzętu. Zdjęcia możemy robić również zwykłym kompaktem bez obiektywu makro, jednak nie uzyskamy wtedy zniewalających efektów. Oczywiście są osoby, które potrafią wykonać lepsze zdjęcia kompaktem niż lustrzanką, jednak dla tradycyjnego użytkownika będzie to raczej droga przez piekło. Zastanówcie się, jakich owadów szukacie - być może na początek wystarczy mrowisko w ogródku, a może od razu chcecie wybrać się nad pobliskie stawy, aby złapać na zdjęciu piękną ważkę?