Dlaczego fotografujemy?
Robienie zdjęć weszło nam w krew odkąd fotografia przestała być tak niedostępna i przeszła swoją cyfrową rewolucję. Wielokrotnie robimy zdjęcia nie zastanawiając się nawet nad tym dlaczego, jakie są zatem powody robienia zdjęć? Po dokładnym zbadaniu tematu okazuje się, że powodów jest tak wiele jak ludzi, jednak warto zapoznać się z nimi, być może staną się one inspiracją dla nas samych i odkrywania nowych możliwości naszych aparatów fotograficznych.
1. Chcemy pokazać siebie.
Fotografujemy po to, aby pokazać kim jesteśmy. Robimy sobie zdjęcia do dowodu, paszportu - na których musimy pokazać naszą oficjalną "twarz". Większość z nas woli mniej oficjalne formy zdjęć - lubimy robić sobie zdjęcia, by później pokazać znajomym nasz nowy wygląd, ubranie itd. Najważniejsze, że za kilka lat będziemy mogli powrócić przynajmniej w pewnym stopniu do naszego wspomnienia, które w samej pamięci mogło by się zbytnio rozmyć.
2. Chcemy zatrzymać chwilę
O tym, że chwile są ulotne wiemy z wielu książek i filmów, z pewnością sami bardziej lub mniej uświadamiamy sobie tę smutną prawdę. Po to właśnie wymyślono fotografię - aby zatrzymać chwilę. Zrobienie zdjęcia w wyjątkowej, niecodziennej chwili sprawia wiele radości, pomaga przypomnieć sobie to co przeminęło i nigdy już do nas nie powróci.
3. Z miłości
Lubimy robić zdjęcia ukochanych i bliskich naszemu sercu osób, aby uchwycić ich twarze, ruchy, po prostu wszystko, za co ich kochamy. Fotografia naszych pociech jest na to najlepszym dowodem. Kto z nas nie chce uchwycić każdej miny i ruchu naszego dziecka? Tego, jak uczy się jeździć na rowerze czy pierwszy raz idzie do szkoły?
4. Dla sztuki
Fotografujemy również ze względu na naszą chęć wyrażenia emocji i uczuć, dlatego, że chcemy coś przekazać światu. Niektórzy z nas odczuwają potrzebę tworzenia, choć nie zawsze dzielą się tym ze światem, dlatego robienie zdjęć umożliwia zaspokojenie tej potrzeby, dając możliwości wyrażenia swojej kreatywności.
5. W podróży
Wyjeżdżając na wycieczkę pewnie nikt z nas nie wyobraża sobie zostawienia aparatu w domu - jak uchwycimy te piękne krajobrazy, to ciepło otaczające nasze ciała na pięknej, piaszczystej plaży? Zrobione zdjęcia przydają się później podczas opisywania naszych przygód - o wiele łatwiej nawiązać do fotografii, gdy opowiadamy o niesamowitym jedzeniu czy zapierających dech w piersiach zabytkach, gdy pokazujemy je naszym najbliższym.
6. Hobby
Jeśli nie zajmujemy się fotografią zawodowo, zawsze możemy robić zdjęcia bo po prostu to lubimy. Aparat w naszych dłoniach ożywa, stając się naszym drugim "ja". Hobbistycznie możemy fotografować wybrane obiekty - uwielbiamy na przykład mecze piłki nożnej - dlatego poświęcamy każdą swoją wolną chwilę na uwiecznianie ich na zdjęciach. Niektórzy z nas prowadzą zapewne blogi kulinarne lub modowe - dlatego namiętnie fotografują zdjęcia przygotowywanych przez siebie potraw lub zestawów ubrań. Po prostu nasze hobby!
7. Zawodowo
Pozostaje jeszcze kwestia zawodowych fotografów, dla których robienie zdjęć jest sposobem na życie. Sprzęt fotograficzny, którym dysponują, pozostaje często odległym marzeniem dla większości ludzi - dlaczego nie wybrać się do profesjonalisty, aby zrobił nam piękne zdjęcia, które będziemy podziwiać przez kolejne lata?
Jak powiedział słynny fotograf Robert Bresson "Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt inny nie zobaczy." I jest to skrót wszystkich powodów dla których fotografujemy - nikt nie zobaczy Ciebie takiego jakim sam siebie widzisz, nikt również nie zamieni się z Tobą miejscami i nie odbierze pięknego wschodu słońca w taki sam sposób - warto chociaż próbować pokazać to co jest w naszej duszy i sercu. Kwestią poboczną jest również to co zrobimy dalej z naszymi zdjęciami - warto wybrać te najlepsze i włożyć je do naszego albumu, aby nie zginęły z czasem wśród tysięcy innych fotografii bez daty i znaczenia.